Task 399
Task 399: test task in emrekuruu/math-openenv, an RL environment on the Hugging Face Hub. At the candy store, a chocolate bar costs $c$ dollars and a vanilla bar costs $2$ dollars more than a chocolate bar. Jamie buys a chocolate bar and three vanilla bars, and Kevin buys five chocolate bars. How…
The task
At the candy store, a chocolate bar costs $c$ dollars and a vanilla bar costs $2$ dollars more than a chocolate bar. Jamie buys a chocolate bar and three vanilla bars, and Kevin buys five chocolate bars. How much money, in total, do Jamie and Kevin spend at the candy store in terms of $c$?